Teaching Excellence

Whether teaching or in the office Penola Catholic College staff are part of a system committed to transforming the lives of every student, every day.


If you wish to contact a member of staff please refer to our 'contact us' page.

Penola Catholic College Staff


 
 

Leadership Team

Principal Leader Mrs Tania Cairns
Assistant Principal Mrs Peta Sparkes
Leader of Learning Religious Education & Mission Mr Robert Feeney
Leader of Learning Innovation and Diversity Ms Anna Keogh
Leader of Pedagogy and Instructional Coach Mrs Julie Petrovski
Leader of Pedagogy and Instructional Coach Mrs Una Hughes
Principal's Personal Assistant Mrs Sharon Clarke
Business Manager Mrs Peta Gardiner

 

KLA Leaders of Learning

Creative and Performing Arts (CAPA) Mrs Julie Petrovski
Community and Business Partnerships Miss Samantha Berridge
English Mrs Una Hughes
Human Society in its Environment (HSIE) Mrs Peta Lewin
Information and Communication Technology Mr Damien McGuire
Mathematics Mr David Cobb
Personnel Development Health and Physical Education (PDHPE) Mr Stuart Whiley
Careers  and Community Partnership Officer  Mr Marc Petit
Science Mrs Dannielle Hamilton 
Sports Miss Rachael Muscat
Technological and Applied Studies (TAS) Ms Jacqueline Murphy
Vocational Education and Training (VET) Mr Geoff Sullivan

 

Stage Leaders of Learning

Stage 4 - Year 7 and Year 8 Mrs Rachel Miller
Stage 5 - Year 9 and Year 10 Mr John McKnight
Stage 6 - Year 11 and Year 12

Mr Nathan Bryant

 WellBeing Coordinator  Mrs Anne Moller

 

College Homeroom Teachers

7.1 Mr Braeden Cuneo
7.2 Mrs Fran Sidoruk
7.3 Miss Alina Goro
7.4 Mr Lee Sullivan
7.5 Mrs Danielle Bull
8.1 Miss Haylie Abela
8.2 Miss Sarah Holt and Mrs Cynthia Maruziva
8.3 Mr Ryan Elston
8.4 Miss Rachael Muscat
8.5 Ms Judith Peters
9.1 Miss Emily Wilson and Mr Luke Potts
9.2 Mr Andrew McMaster
9.3 Ms Anne Leroux
9.4 Mr David Cobb
9.5 Mr Jacob Waldon
10.1 Mr Marco Testa
10.2 Mr Chris Handel
10.3 Miss Lani Brookfield
10.4 Miss Tamara Ross
11.1 Miss Annalise Pittman
11.2 Mr Robert Mudge
11.3 Mr Nicholas Hall
12.1 Mrs Shannon Mathews
12.2 Ms Peta Lewin
12.3 Miss Chaarvee Sood

 

School Support and Organisation Executive

Administration and Compliance Officer Mrs Stephanie McCully
School Fees Mrs Julie Jones
Curriculum Secretaries Mrs Rebecca Cropper and Mrs Leezar Camilleri
Groundspeople Mr Ben Follan and Mr Ross Bourke
ICT Technician Mr Nicholas Sirmais
ICT Trainee Mr James O'Dwyer
Library Assistant Mrs Catherine Molloy
Receptionist Mrs Cheryl Whatman
Student Administration Mrs Melissa Mills
School Counsellors Mr Stephen Hare